סיורים מודרכים בחוצות העיר, במוזיאונים ומונומנטים אחרים

 

בנוסף לאוצרות הפזורים ברחבי העיר, בכיכרות וברחובות השונים, העיר עשירה מאוד במוזיאונים, כנסיות ומונומנטים נוספים. על פי תחומי העניין שלכם, נוכל לשלב את הפנים ואת החוץ ולחוות ממה שהעיר מציעה דרך חוצותיה ומה שמסתירה בין כתליה.

לשרותכם, מפורטות כאן בפניכם חלק מהאפשרויות אותן ניתן לכלול בביקור שלנו בעיר.

סיורים בפירנצה

פונטה ווקיו (הגשר העתיק)

הגשר העתיק של פירנצה (משנת 1345) שידוכ בשמו - פונטה ווקיו (Ponte Vecchio), מקשר את שני צידי הנהר של העיר, הארנו (Arno). מעבר לחנויות התכשיטים שנמצאות עליו מאז הוראת הדוכס בסוף המאה ה - 16, הגשר מקנה גם מבט על שני צידי העיר ומציג את היופי שלה.

כיכר הדואומו Piazza del Duomo

כיכר הדואומו מכילה את שלושת המבנים המפוארים והמרהיבים, אלה הם הדאומו (הקתדרלה) של העיר בשם סנטה מריה דל פיורה (Santa Maria del Fiore), לידה נמצא מגדל הפעמונים של ג'וטו (Giotto) ואל מול שני אלה בית הטבילה העתיק בן אלף השנים, הבפטיסטריום (Battistero) שאת חזיתו המזרחית מעטרות הדלתות המפורסמות (כעת העתקים, בעוד שהמקור במוזיאון שמאחורי הדואומו) המכונות גם 'דלתות גן העדן' (Porta del Paradiso) להן אחראי גיברטי (Ghiberti). כיכר זו והיופי שלה מאפשרת הצצה לעבר העולם הנוצרי וכן לעבר זה היהודי, בעוצמה שמדהימה גם אותנו, עוד היום, אנשי המאה ה - 21.

כיכר הסיניוריה Piazza della Signoria

כיכר הסיניוריה הינה אחת מהכיכרות היפות והחשובות ביותר בפירנצה. כיכר זאת כוללת בה פסלים יפיפיים המתארים סיפורים מהמיתולוגיה וכן מהתנ'ך. בין הפסלים השונים נמצא גם העתק 'דוד' של מיכלאנג'לו (הפסל המקורי עמד כאן עד לסוף המאה ה - 19, אז הועבר לגלריית האקדמיה). 

בכיכר העשירה ביופי רב נפתח ומומחש גם הרעיון של האמנות בשירות הכוח  בעזרת אותם סיפורים המוכרים לילדים ולמבוגרים כאחד, אז וגם כיום.

 

גלריית האופיצי Galleria degli Uffizi

תוכן הסיור – הגלרייה מהחשובות בעולם כוללת בעיקר פיסול רומי עתיק וציורים של גדולי האמנים, כמו לאונרדו דה וינצ'י, מיכלאנג'לו ורפאל. בין אם זה הביקור הראשון בגלרייה זו ומגיעים מרקע של אמנות, או בין אם מגיעים מרקע בנושא, בעת הביקור בגלרייה יוזכרו ויוענקו כלים בעזרתם נוכל להתמודד עם יצירות שונות גם בעתיד באשר הן.  

גלריית האקדמיה Galleria dell'Accademia

גלרייה זו ידועה במיוחד בזכות המצאות 'דוד' המקורי של מיכלאנג'לו בה ופסליו הבלתי גמורים. 
ביחד נתבונן באלה וביצירות אחרות תוך שילובן להקשר הרלוונטי שלהן כדי להעשיר את החוויה מתוך עולמינו הפנימי.

כנסיית סנטה קרוצ'ה - Santa Croce

כנסייה זו הינה אחת מהמפורסמות והחשובות בפירנצה. כנסייה פרנציסקנית זו מאכלסת בין כתליה גם את הקברים של מיכלאנג'לו, גלילאו גלילאי ואישים חשובים נוספים בתרבות המערבית.
מעבר לאטרקציות הללו, דרך כנסייה זו נפתחת בפני המבקר הזדמנות נהדרת להכרת האופן בו האמנות והדת מעבירות מסרים חינוכיים לצופה והאופן בו הדברים נעשים.

כנסיית סנטה מריה נובלה - Santa Maria Novella

כנסייה יפיפיה זו שעל שמה נקראת תחנת הרכבת המרכזית של פירנצה, הינה כנסייה דומניקנית שמתחילה את דרכה בסוף המאה ה - 13. מיכלאנג'לו כינה אותה La mia sposa, היינו 'הכלה שלי' ונראה כי חלק מהיצירות שבה נקשרות בידיו הצעירות מאוד של ראשית דרכו האמנותית.

ביקור בה מאפשר חוויה של הכרת האמנות בשרות הדת והחברה תוך אסתטיקה מכל עבר ועושר רב של יצירות אמנות מתקופת ימי הביניים, הרנסנס ועוד. 

פאלאצו ווקיו (הארמון העתיק) Palazzo Vecchio -

הארמון העתיק קיבל את הכינוי הזה עם מעבר הזוג הדוכסי במאה ה – 16 לארמון השני שמעבר לנהר. 
ולמרות זאת, הארמון מכיל ציורי קיר מרהיבים וכך גם פסלים מעניינים, לרבות אחד של מיכלאנג'לו. כל אלה מאפשרים הצצה על אופי החיים והשימוש באמנות כאמצעי להעברת מסרים פוליטיים.

אורסנמיקלה (Orsanmichele)

כיצד הופך אסם תבואה לכנסייה? 
המבנה המיוחד במינו בפירנצה ובכלל, מאפשר התבוננות בתוכו ודרך כך מלמד על התפקיד הקודם שלו.
מבנה מעניין זה מציע טעימה נוספת מפירנצה שאינה נכללת תמיד במסלולים הקבועים של האורחים בעיר.
בזכות המתנדבים במקום, אחת לשבוע בשעות מסויימות ניתן לעלות גם לקומות הראשונה והשנייה ולגלות אוצרות נוספים בו.

מוזיאון האופרה המחודש של הדואומו - Opera del Duomo

המוזיאון המחודש והמפואר, מכיל בו יצירות נפלאות אשר בראשית דרכן היו חלק מהקתרלה, מגדל הפעמונים ובית הטבילה. מהיצירות המפורסמות בו הן 'דלתות גן העדן' המקוריות של גיברטי (Ghiberti), מריה מגדלנה של דונטלו (Donatello) והפייטה השנייה של מיכלאנג'לו (Michelangelo). 

כנסיית סן לורנצו - San Lorenzo

כנסית סן לורנצו, אשר את שמה העניקה גם לשוק המפורסם שנמצא לידה, מכילה בתוכה את חלק מקבריהם של בני משפחת מדיצ'י ויצירות אמנות שונות אשר מופיעות אין סוף פעמים בספרים העוסקים באמנות הרנסנס. 

בביקור בכנסייה זו נראה את היצירות הללו ונעמוד ביחד על משמעותם ואופן קריאת היצירות.

מוזיאון הברג'לו Il Bargello

בית הכלא הידוע לשמצה הפך בשלהי המאה ה – 19 לאחד מהמוזיאונים החשובים בעולם לפיסול. הפנינה הפלורנטינית הזאת מכילה בין השאר פסלים של דונטלו (Donatello) ומיכלאנג'לו (Michelangelo) ושל עוד פסלים חשובים מתקופת הרנסנס וזו שאחריה, היינו המנייריזם (Mannerism). הביקור כאן חושף כלים לקריאת פיסול בצורה שונה תוך ראייתו בהקשר התקופה והסביבה בו נעשו.

 

> צפו בסרטון קישור

פאלאצו דבנצטי Palazzo Davanzati -

במבנה היפיפה הזה מהמאה ה - 14 אנחנו מוזמנים לחוות את האופן בו בני המעמד הגבוה של אותה עת חיו. בנוסף, מתוך העובדות שמוצגות במקום, 
נעמוד על מעמד האישה באותה עת והאופן בו נדרשה לנהל את חייה. הרחבה אודות הנושא גם בהרצאה שלי אודות 'דימוי האשה באמנות, בין קדושה לטמאה' המוזכרת באתר זה בנושא - הרצאות.

כנסיית סנטה טריניטה (Santa Trinita)

כנסייה מעניינת זו במבנה שלה והפשטות היחסית שלה, מעניקה למבקר הזדמנות לעמוד על המשמעות החברתית של הכנסייה בכלל. 
מעבר לכך, במתחם קטן יחסית ניתן להחשף למספר סגנונות אמנותיים, ובאותה עת גם לעמוד על הסימבוליות הרבה שיכולה לעבור מתוך יצירות שנראות תחילה כסיפור נוסף אותו ראינו כבר בעבר.

גלרייה פלטינה בפאלאצו פיטי (ארמון פיטי) Galleria Palatina, Palazzo Pitti

גלרייה זו כוללת בתוכה פיסול רומי עתיק וציורים מהראשונים במעלה בעולם, ביניהם של רפאל (Raffaello), טיציאן (Tiziano) ואמנים חשובים נוספים. הסיור בגלרייה זו שהייתה חלק מהארמון בו גר הזוג הדוכסי של פירנצה לבית מדיצ'י (Medici), יחשוף אותנו לאלה ויעניק כלים מתאימים להתבוננות ביצירות השונות.

כנסיית סנטו ספיריטו - Santo Spirito

כנסיית סנטו ספיריטו, היינו - רוח הקודש, נמצאת בצידו השני של הנהר, הפחות מתוייר אך הלא פחות מעניין.
כנסייה אוגוסטינית זו פורשת בפני המבקר בה סגנונות אמנותיים שונים. במהלך הביקור כאן נוכל להתמקד בהן וכאשר נצא ממנה נוכל כבר בכוחות עצמינו לזהות יצירות שונות במקומות נוספים בהתאם לתקופה בה נעשו

מוזיאון הברג'לו

סיור מודרך עם ליאור אביב

(עברית / אנגלית)

ליאור אביב

 מדריך אמנות ותרבות מוסמך בפירנצה

9160 815 329 39 +

ליאור אביב

מדריך מוסמך לפירנצה