שני מאפיינים בסיסיים של ההדרכות אותן אני מקיים הם: 1. הדרכות פרטיות בלבד ו-2. הדרכות עומק. כלומר:
1. הדרכות פרטיות - ההדרכה היא שלכם בלבד, ואינה הטרוגנית (היינו, ההדרכה אינה מקבצת אנשים זרים זה לזה יחד). בחירה זו שלי לקיום ההדרכות באופן זה, מאפשרת להתמקד ברצונות ובתחומי העניין שלכם, ולקיים ביקור בהתאם לקצב ולצרכים האישיים שלכם.

2. הדרכות עומק - ההדרכות כוללות ביקור במונומנטים שונים בעיר (מוזיאונים, כנסיות ו/או מבנים נוספים). בכך אנו מעשירים את חוויית הביקור בעיר, מחדדים כלים לקריאת אומנות, מכירים ומבינים תהליכים היסטוריים. בזכות אלה ואמצעים נוספים במהלך ההדרכה, אנו מעשירים את עולמינו האישי במעמד הביקור וגם לאחריו. 

סיורים בפירנצה

פירנצה - אהבה ממבט ראשון

תוכן ההדרכה -

אם זה הביקור הראשון שלכם בעיר, סביר שתרצו קודם כל להתרשם, לחוות ולהבין בעצמכם את הייחוד והיופי שרבים כל כך ראו ורואים בפירנצה.
לכן, בביקור הנוכחי נתמקד באלה, ונחווה אותה לא רק כתייר הפוגש בה לראשונה, אלא למתוך הניסיון והחוויה של מי שחי בה זה למעלה מעשור.
בהדרכה נשלב את החוץ והפנים, כלומר במהלכה תהיה כניסה למונומנטים שונים בעיר (מוזאון, כנסייה ו/או מבנים אחרים), וישולבו המוכר והמפורסם עם הפחות ידוע, כשכל אלה יוכלו להוות גם פתח לחשיפה והעמקה נוספת בהמשך.

פירנצה של תשוקות, יצרים, נקמות ואהבות אסורות

תוכן ההדרכה -

פירנצה עשירה בסיפורים ותיאורים ארוטיים. אלה מופיעים במקומות פתוחים וסגורים, לעיתים ברמיזה ולעיתים בצורה גלויה. 
בהדרכה זו נחשף לחלק מהם, כפי שבאו לידי ביטוי בתקופות ובצורות שונות, כאשר כל אלה ישולבו בחוויית הכרת העיר, היחוד והיופי שלה. 

פירנצה בעקבות מיכלאנג'לו

תוכן ההדרכה -

מיכלאנג'לו בואונרוטי נולד בשנת 1475 בקפרזה (Caprese), עיירה הקרובה לארצו (Arezzo). את ילדותו הוא חווה בפירנצה, לה המשיך והעניק יצירות רבות, קודם כל בתחום הפיסול.

בביקור מקומות שונים הקשורים ביצירותיו ובחייו בכלל, ננסה להבין את רוח התקופה בה חי ואת גדלות האמן שזכה בקריירה מפוארת וארוכת שנים, שהביאה איתה גם שפה חדשה.

סיפורי אגו - על גאוני פירנצה והיחסים ביניהם

תוכן ההדרכה -

כשעוסקים בגאוני הרנסנס, דוגמת לאונרדו ומיכלאנג'לו, מתייחסים ובצדק רב לגאוניות שלהם. יחד עם כך, חשוב לזכור שמדובר בבני אנוש, אשר גם להם היו חולשות, פחדים וחששות.

בהדרכה הנוכחית נעסוק באלה ובאמנים אחרים, תוך נתינת מקום ודגש לפן האנושי והיומיומי שלהם. בכך נוכל לראות את היצירות והיוצרים מתוך עיניים אנושיות, ולראות שבמידה רבה ההתנהגות האנושית, מה שהיה הוא גם זה שהינו.

דמות האישה בפירנצה

תוכן ההדרכה –

דימוי האישה באמנות משקף לעיתים קרובות את האופן בה נתפסה על ידי הגבר  במרוצת המאות, על פי רוב באחד משני הקצוות - כחיובית וקדושה או שלילית ומסוכנת.
תוך שילוב של ביקור במקומות שונים בעיר, גם מהמפורסמים שביניהם, יושם דגש על האופן בו התפיסה הדו-ערכית ובמידה רבה מבוהלת, באה לידי ביטוי באומנות הפלסטית במהלך המאות.

פירנצה של מאחורי הקלעים

תוכן ההדרכה -

מעבר לאטרקציות המרכזיות של העיר, פירנצה מציעה מגוון ומבחר מקומות נוספים למי שזו לו אינה הפעם הראשונה, או שפשוט מבקש להכיר מקומות אחרים בעיר. 
בטיול ברחובות העיר ובכניסה למקומות שונים, נוכל לחוות ולהכיר פנים נוספים של העיר בעלת המגוון והעושר האינסופי. 

זיהוי סגנונות אמנותיים (ציור, פיסול ו/או אדריכלות)

תוכן ההדרכה -

לעיתים אנחנו נתקלים במושגים כמו: 'ימי הביניים', 'רנסנס', 'בארוק', אך לא תמיד יודעים לזהות ולשייך איזו יצירה לאיזו תקופה.

מטרת הביקור הנוכחי היא להעניק ולחדד מספר כלים לזיהוי הסגנונות באופן עצמאי גם בהמשך. דרך כך, נוכל להעמיק ולהעשיר את החוויה האישית של כל אחת ואחד מאיתנו, בקריאת היצירות והמונומנטים קרוב יותר להקשרם המקורי.

בין ישן לחדש

 

תוכן ההדרכה -

מה היה קורה אם לאונרדו, מיכלאנג'לו ורפאל היו חיים היום ... ? האם התרבות והאמנות הנוכחית הינה עיוות של מה שהיה בתקופתם, או שהיא פשוט שינוי טבעי של מי שכבר כבש את כל השיאים שהגדיר לעצמו? 

ההדרכה הנוכחית מתייחסת למה שהיה ומה שעכשיו, איך שחשבו פעם ואיך שחושבים ומתנהלים כעת בחיי היום יום ובתרבות העכשווית. במהלכה ואחריה נוכל להמשיך ולשאול האם ועד כמה היא אכן שונה מקודמותיה.

 

 

 

 

 

אשמח לחלוק אתכם את מהחוויה, הניסיון האישי והאהבה הגדולה שלי לעיר הנפלאה הזאת בה אני חי מזה למעלה מחמש עשרה שנה.

בעקבות משפחת המדיצ'י - האומנות בשירות הפוליטיקה

תוכן ההדרכה -

אי אפשר לדבר על הרנסנס מבלי להתייחס למשפחת מדיצ'י, ואי אפשר לדבר על משפחת מדיצ'י מבלי להתייחס לרנסנס.

אך מעבר לכך שהם היו מזמיני ואספני אומנות חשובים, אפשר לראות ש(גם) אצל משפחה זו האומנות שימשה בנוסף כאמצעי לקידומה וביסוס מעמדה במהלך המאות.

בהדרכה זו נתייחס לאומנות בשירות המדיצ'י בפרט, ולאומנות השימוש באומנות לקידום המטרות הפוליטיות. 

פירנצה ההומו-ארוטית

תוכן ההדרכה –

בעיקר במאות החמש-עשרה ושש-עשרה נראה שתפיסת המיניות הייתה שונה מזו שלנו כיום. 
המשיכה הייתה ליפה ולאו דווקא על פי המגדר שתחתיו תויג. בסיור הנוכחי נעמוד על הנושא הזה, דרכו יפתח צוהר נוסף ויתווסף נדבך לקריאת יצירות שונות מתקופת הרנסנס ואחריה והבנה עמוקה יותר שלהן, ואולי גם מעבר לכך.

ליאור אביב -

מרצה, ומדריך תרבות ואומנות

9160 815 329 39 +

ליאור אביב

מדריך תרבות ואומנות בפירנצה וברומא ומרצה לתולדות האומנות